Menu Content/Inhalt

Zespół Interdyscplinarny

Zadania zespołu

Zobacz również

Rodzina 500+
Program Rodzina 500+
 
BIP
Biuletyn Informacji Publicznej
 
http://irss.pl
Instytut Rozwoju Służb Społecznych
 
www.mpips.gov.pl
 
www.pup.koszalin.pl
Powiatowy Urząd Pracy
w Koszalinie
 
www.pfron.org.pl
Państwowy Fundusz Rehabilitacji
Osób Niepełnosprawnych
 
www.oscentrum.pl
Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Powiatowych i Miejskich
Ośrodków Pomocy Rodzinie
"CENTRUM"
Odwiedza nas 1 gość
Aktualności MOPR
Zachodniopomorskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego Poleć znajomemu

W dniu 07 listopada 2017 roku w Operze na Zamku w Szczecinie, odbyły się Zachodniopomorskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego, które uroczyście otworzył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Pan Olgierd Geblewicz, a uczestniczyła w nich m. in. członek Zarządu Województwa - Pani Anna Mieczkowska, poseł na sejm RP - Pani Magdalena Kochan oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego - Pani Teresa Kalina. W uroczystości wzięli udział pracownicy placówek pomocy i integracji społecznej, organizacji pozarządowych, wolontariusze, a także przedstawiciele samorządów, powiatów, gmin, środowiska nauki oraz służb mundurowych, a spotkanie uświetnił występ duetu Jackpot – finalistów dziesiątej edycji Must Be The Music.

Czytaj całość
 
Współpraca MOPR w Koszalinie z organizacjami pozarządowymi i instytucjami w zakresie przeciwdziałani Poleć znajomemu

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie, realizując swoje cele statutowe i zadania wynikające z Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, stale współpracuje z instytucjami i organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Czytaj całość
 
Warsztaty dla wolontariuszek i podopiecznych Fundacji „Zdążyć z Miłością” Poleć znajomemu

W dniu 07 października 2017 r. pan Grzegorz Hamera – inspektor Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Koszalinie, poprowadził czterogodzinne warsztaty pt. „Skuteczne wsparcie kobiet – jak pomagać świadomie?” dla wolontariuszek i podopiecznych Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Fundację w ramach Tygodnia Organizacji Pozarządowych i miały na celu wykształcenie u wolontariuszek umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, rozpoznawania stanów emocjonalnych u kobiet pochodzących ze środowisk dysfunkcyjnych i adekwatnego reagowania na nie. Istotnym elementem zajęć było także wyposażenie młodych ludzi w kompetencje pozwalające na szacowanie ryzyka wystąpienia przemocy oraz nabycie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania innych problemów występujących w trudnym środowisku, a także pogłębienie wrażliwości na problemy osób uwikłanych w przemoc, uzależnionych lub bezdomnych.

Źródło: Fundacja „Zdążyć z Miłością” (www.zdazyczmiloscia.org.pl)
Zdjęcia wyk.: Pracownia Pozarządowa (www.pracowniapozarzadowa.pl)

 
Podsumowanie Konferencji pn. "Systemowe wsparcie rodzin" w Dźwirzynie Poleć znajomemu

W dniach 27-29 września 2017 roku w Dźwirzynie odbyła się XXVI Konferencja Stowarzyszenia Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej „FORUM”, zorganizowana we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Koszalinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Koszalina oraz Prezydent Miasta Kołobrzeg. Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem „Systemowe wsparcie rodzin”, a jej uczestnikami byli dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu całej Polski.

Czytaj całość
 
XXVI Konferencja Stowarzyszenia Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej FORUM Poleć znajomemu
W dniach 27-29 września 2017 roku w Hotelu „Senator” w Dźwirzynie odbędzie się XXVI Konferencja Stowarzyszenia Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej „Forum”, organizowana we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Koszalinie.

Temat przewodni tegorocznej konferencji to „Systemowe wsparcie rodzin”, a jej uczestnikami będą dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu całej Polski.

Celem wydarzenia będzie wypracowanie jak najlepszych rozwiązań w zakresie podnoszenia jakości pracy ośrodków i świadczenia usług społecznych, wspierających rodzinę.

Konferencja objęta została patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza, patronatem Prezydenta Miasta Koszalina oraz Prezydenta Miasta Kołobrzeg.

Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Koszalin oraz Telewizja TVP 3 w Szczecinie.

Program konferencji  (53,8 KB)

 
Pomoc żywnościowa współfinansowana z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) Poleć znajomemu
Od 18 września 2017 roku, w poniedziałki i wtorki, w Oddziale Rejonowym PCK w Koszalinie przy ul. Grunwaldzkiej 20 wydawana będzie żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
Żywność wydawana będzie na podstawie skierowań wystawionych przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie. Skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej może uzyskać osoba samotnie gospodarująca (dochód netto – do 1268,00zł) lub rodzina (dochód na osobę w rodzinie netto - do 1028,00zł) znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej.
 
Wnioski o świadczenia rodzinne, 500+ i fundusz alimentacyjny 2017/2018 Poleć znajomemu

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie, Centrum Świadczeń Rodzinnych informuje, że od dnia 1 sierpnia 2017 roku można składać wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia wychowawczego (500+) na okres 2017/2018. Wnioski można składać listownie, elektronicznie oraz osobiście w siedzibie MOPR w Koszalinie, al. Monte Cassino 2 sala nr 15 i 21 (parter). Wzory wniosków można pobrać na stronie http://mopr.koszalin.ibip.pl/public/ .

 
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego Poleć znajomemu
Dzień Rodzicielstwa ZastępczegoW dniu 4 czerwca bieżącego roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie już po raz dziesiąty zorganizował Dzień Rodzicielstwa Zastępczego wraz z Dniem Dziecka. Uroczystość zorganizowano we współpracy z SOS Wioską Dziecięcą w Karlinie, w której brało udział około 340 osób. Podczas uroczystości wręczono listy gratulacyjne opiekunom zastępczym, które obchodziły jubileusz 10 i 15 - lecia pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Dzieci pod opieką dorosłych spędzały czas na przygotowanych atrakcjach między innymi dmuchanym zamku, kulach Cray Water Balls. Wszyscy uczestnicy korzystali z poczęstunku: ciast, napojów, sałatek, lodów oraz kiełbasek i kaszanki z grilla.

Wszystkie dzieci otrzymały słodkie niespodzianki. Impreza odbyła się dzięki przychylności wielu sponsorów, którym serdecznie dziękuję: Fabryce Lodów Jan Januszewski, Ciastkarni Pielesiak, Piekarni – Cukierni ,,Konkol”, Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Koszalinie sp. z.o.o, Państwu Emilii i Krzysztofowi Modlińskim, Firmie ,,Dega” – S.A., PHU ,,Elektromid” - sp. jawna

Czytaj całość
 
Prelekcja dotycząca przemocy w rodzinie w Zespole Szkół Sportowych w Koszalinie Poleć znajomemu
W dniu 15 maja 2017 roku Pan Grzegorz Hamera – inspektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie, certyfikowany specjalista pomocy ofiarom przemocy w rodzinie,
wraz z Panią Agnieszką Dybzą - Zienowicz – członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego
,
wygłosili 45 minutową prelekcję na zebraniu rady pedagogicznej w Zespole Szkół Sportowych
w Koszalinie. Podczas wystąpienia zwrócono uwagę na konieczność reagowania na wszelkie sygnały dotyczące przemocy w rodzinie – zwłaszcza wobec dzieci, omówiono ważną rolę przedstawicieli oświaty w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także podkreślono zalety współpracy wielu instytucji i służb w omawianym zakresie. Zaproponowano również korzystanie z narzędzia
dla pracowników oświaty do oceny ryzyka występowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, opracowanego przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.
Czytaj całość
 
Życzenia dla rodzin zastępczych Poleć znajomemu

kwiatyZ okazji przypadającego w dniu 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, składam wszystkim Rodzinom Zastępczym wyrazy szacunku i podziękowania za pracę i oddanie, trud i poświęcenie, za troskę, którą każdego dnia darzą swoich podopiecznych.

Z tej okazji życzę wielu sił, zrozumienia, cierpliwości, wytrwałości, uśmiechu i radości.


                                                                                   Bogumiła Szczepanik

                                                                                   Dyrektor

                                                                                   Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

                                                                                   w Koszalinie

                                                                                   wraz z pracownikami

 
V Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie Poleć znajomemu

W dniu 22 kwietnia 2017 r. w Centrum Kultury 105, pod hasłem „Solidarność naszą bronią”, odbył się V Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie, którego jednym z partnerów był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie. Wykłady oraz panele dyskusyjne były poświęcone prawom kobiet, równouprawnieniu i ich sytuacji na rynku pracy.

Miło jest nam poinformować, że w debacie „Polityka społeczna a realne życie kobiet”, jako przedstawiciel MOPR, wzięła udział Pani Urszula Borzęcka – Zastępca Dyrektora
ds. Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej.
Dyskusja panelistek dotyczyła m.in. większego uwzględniania w polskiej polityce społecznej potrzeb, doświadczeń i interesów kobiet, obszarów w których kobiety są najbardziej dyskryminowane, a także gdzie potrzebne są zmiany i jakie działania w tym zakresie mogą okazać się skuteczne.

W debacie, prowadzonej przez dr Iwonę Chmura – Rutkowską – pedagożkę
i socjolożkę, udział wzięły także:

  • Elżbieta Jachlewska - Przewodnicząca Partii Inicjatywa Feministyczna, prezeska Stowarzyszenia WAGA,
  • Danuta Wawrowska - Prawniczka,
  • Agnieszka Dziemianowicz - Bąk - polska działaczka społeczna i polityczka, członkini Zarządu Krajowego Partii Razem,
  • Magdalena Kochan – posłanka na sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej,
  • Joanna Scheuring – Wielgus – posłanka na sejm RP z ramienia Nowoczesnej.
 
Prelekcje dotyczące przemocy w rodzinie Poleć znajomemu

Prelekcje dotyczące przemocy w rodzinie w Szkole Podstawowej nr 13 w Koszalinie oraz Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie

W dniu 09 marca 2017 roku Pan Grzegorz Hamera – inspektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie, certyfikowany specjalista pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, wraz z Panią Dorotą Markowską – koordynatorem Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR, wygłosili 45 minutową prelekcję na zebraniu rady pedagogicznej w Szkole Podstawowej nr 13 w Koszalinie. Tematem wystąpienia było zwrócenie uwagi na przemoc w rodzinie wobec dzieci – konsekwencje jej stosowania oraz skutki, odczuwalne przez dzieci także w dorosłości. Na spotkaniu zaproponowano korzystanie z narzędzia dla pracowników oświaty do oceny ryzyka występowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, opracowanego przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, a także przybliżono działalność Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy i Poradnictwa Specjalistycznego oraz zalety interdyscyplinarnej współpracy wielu instytucji i służb.

W dniu 16 marca 2017 roku, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego zajmującego się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie – Pani Urszula Borzęcka (Zastępca Dyrektora ds. Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej MOPR), Pani Dorota Markowska (koordynator ZPPS MOPR), Pan Robert Faryniarz (nadkomisarz Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie), raz z Panem Grzegorzem Hamera – inspektorem MOPR, przeprowadzili godzinną prelekcję w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie dla personelu medycznego.  Prezentacja „Ochrona zdrowia w lokalnym systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie” dotyczyła stosowania procedury „Niebieskie Karty” przez pracowników ochrony zdrowia oraz zalet interdyscyplinarnej współpracy w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Prelekcja przemocy w rodzinie
 
Pomoc bezdomnym w czasie mrozów - infolinia Poleć znajomemu

 

Pomoc bezdomnym w czasie

mrozów

BEZPŁATNA INFOLINIA

 

800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 03 11 68 z komórkowych,to numery bezpłatnej infolinii na rzecz osób bezdomnych.

Infolinia służy osobom bezdomnym, które uzyskają informację o placówkach udzielających wsparcia – noclegowniach i jadłodajniach, a także wszystkim, którzy w okresie zimowym zauważą osobę potrzebującą pomocy. Przyjmowane przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zgłoszenia kierowane są do odpowiednich służb (pogotowie ratunkowe, policja, straż miejska).

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»